Close
Szukaj
Close this search box.

Czas pracy w 2020

Czas pracy w 2020

Początek roku to czas planowania urlopów, ale też tworzenia harmonogramów pracy. Ile wyniesie wymiar pracy w 2020 roku? Jaki miesiąc będzie najbardziej pracujący? W jakim terminie wypadają dni ustawowo wolne od pracy? Kiedy warto wziąć urlop, żeby zyskać długi weekend? Na te i inne pytanie znajdziecie odpowiedzi w poniższym opracowaniu.

Wymiar czasu pracy w 2020

Kodeks Pracy określa, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Przy założeniu, że w firmie stosowany jest miesięczny okres rozliczeniowy, a dniem wolnym od pracy jest sobota, to w roku 2020 pracownik powinien przepracować 2024 godziny. Jak to się przekłada na poszczególne miesiące?

Wymiar czasu pracy w 2020

Najbardziej pracującym miesiącem w tym roku będzie lipiec, ponieważ spędzimy w pracy aż 23 dni, natomiast najmniej godzin pracy przypadnie na luty, maj, sierpień i listopad. Jeśli zaś chodzi o dni wolne od pracy, to po uwzględnieniu wszystkich świąt oraz weekendów, w 2020 roku wypadnie ich 113.

Aby ułatwić układanie planów pracy z dużym wyprzedzeniem oraz ich rozliczanie, w module Urlopy w sekcji Planowanie dostępny jest widok czasu pracy dla jednego pracownika w ujęciu rocznym.

Sprawdź, jak zaplanować urlop efektywniej.

Dni ustawowo wolne od pracy

W 2020 roku mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy:
1 stycznia (środa) – Nowy Rok
6 stycznia (poniedziałek) – Święto Trzech Króli
12 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc, pierwszy dzień świąt
13 kwietnia (poniedziałek) – Wielkanoc, drugi dzień świąt
1 maja (piątek) – Święto Pracy
3 maja (niedziela) – Święto Konstytucji 3 Maja
31 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
11 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
15 sierpnia (sobota) – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego
1 listopada (niedziela) – Dzień Wszystkich Świętych
11 listopada (środa) – Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia (piątek) – Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt
26 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie, drugi dzień świąt

Dni ustawowo wolne w 2020

Dodatkowe dni wolne za święta

W 2020 roku dwa święta (15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego oraz 26 grudnia – Boże Narodzenie, drugi dzień świąt) przypadają w sobotę. Nie oznacza to jednak, że tracimy te dni. Zgodnie z Kodeksem Pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. To znaczy, że za każde święto przypadające w sobotę, pracodawca ma obowiązek wyznaczyć dodatkowy wolny dzień. To, jaki to będzie dzień, zależy od pracodawcy, lecz powinien być on wyznaczony do końca okresu rozliczeniowego, w którym dane święto przypadło. Jednocześnie należy pamiętać, że za święta, które wypadają w niedzielę, pracownikom nie należy się dodatkowy dzień wolny.

Długie weekendy 2020

Niestety w 2020 roku nie będzie dużo okazji, żeby skorzystać z długiego weekendu. Po 6 stycznia najbliższe wolne mamy 13 kwietnia, jednak nie jest to typowy długi weekend, ponieważ wypadają wtedy Święta Wielkanocne. Kolejna szansa na dłuższy weekend pojawia się przy okazji majówki, jednak też wypada ona w tym roku niefortunnie, bo zaczyna się w piątek 1 maja, a kończy w niedzielę, co daje nam jedynie trzy dni wolnego. Jest za to szansa odbić to sobie w czerwcu, przy okazji Bożego Ciała, które w tym roku będzie obchodzone 11 czerwca. Na tym się jednak kończą perspektywy ciepłych długich weekendów w tym roku. Jest jednak szansa, że pracodawca w ramach przypadającego w sobotę święta Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia) wyznaczy np. piątek przed lub poniedziałek po nim, jako dodatkowy dzień wolny od pracy. Potem pozostaje nam już czekać do listopada, i to dopiero 11, który wypada w środę. Wówczas warto pomyśleć o wzięciu 4 dni urlopu (dwóch dni przed i dwóch po Święcie Niepodległości), które finalnie dadzą nam 9 dni odpoczynku. W grudniu po raz drugi święto przypada w sobotę (26 grudnia) więc analogicznie do sytuacji z sierpnia, pracownikom przysługuje dodatkowy wolny dzień, który wyznaczy pracodawca. Prawdopodobnie wiele firm zdecyduje się wyznaczyć na ten dzień 24 grudnia, czyli Wigilię. Na szczęście początek kolejnego roku będzie dla nas łaskawszy – 1 stycznia 2021 roku wypadnie w piątek.

Długie weekendy 2020

Dni wolne od handlu w 2020

2020 rok to kolejny rok, w którym wprowadzane jest ograniczenie handlu w niedzielę – zakupy będzie można zrobić tylko w 7 niedziel (26 stycznia, 5 i 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia oraz 13 i 20 grudnia). Oznacza to, że część zatrudnionych, dla których dotychczas niedziele były dniami pracującymi, zyska dodatkowe wolne.

Dni wolne od handlu w 2020